Aktuellt

Veckobrev, vecka 14

29.03.2018« Tillbaka

Veckobrev, vecka 14

Hoppas ni alla har haft ett avkopplande påsklov. Här följer inkommande veckas program:

Studerande:

Provveckan fortsätter på tisdag. Kolla ert schema i Wilma och märk att den obligatoriska provförberedande timmen går av stapeln redan kl. 8.30-9.00! Kl. 9-9.30 startas systemet upp för abitti-prov och kl. 9.35 inleds provet. Kom ihåg att ta med egen dator, laddare och hörlurar om ni har abittiprov! Skolans datorer är endast till för dem vars dator slutar fungera under provet! Kom dessutom ihåg att man inte överhuvudtaget får använda telefon inne i provskrivningsklassen. Om man blir färdig innan kl. 11.05 kan man läsa i en kursbok eller skönlitterärt verk, men inte kolla på sin telefon.

Måndag:


  • Annandag påsk, ledig dagTisdag:

    Provveckan fortsätter.

  • Anmälan till Abitent 3 stängs kl. 15. ETT ämnesslutvitsord kan tenteras och anmälan sker via ett Wilma-meddelande till Susann Gädda. Nämn vilket ämne du önskar tentera.


Onsdag:


  • Provveckan fortsätter
  • Lärarmöte kl. 12.30-15 i Mount Sisu, två studeranderådsrepresentanter ombes delta.
  • Datatent för dem som har anmält sig i Shaolin kl. 12-14, skolans datorer används under provet, du bör vara på plats i god tid. Lunch kl. 11.30 för dem som deltar i provet. Provexempel hittas i din grupps Classroom-flöde.
  • Kristoffer på IKT-stödlärarmöte kl. 13-16


Torsdag:


  • Provveckan fortsätter.


Fredag:


  • Kursutvärderingsdag, kursutvärderingen sker individuellt med ämneslärarna, du har väl kommit ihåg att boka tid, lappar hänger på Luxors vägg. Kolla info-TV:n för att få information om i vilket klassrum lärarna finns. Kom ihåg att kursutvärderingen räknas som 1h obligatorisk närvaro/kurs. Detta gäller ej konst- och färdighetsämnen.

Övrigt:

Sussi är på semester hela veckan. I brådskande ärenden, vänd dig till Johanna eller Mirkka.

På kommande vecka 15:

Period 5 startar med normalt schema måndagen 9.4, kom ihåg att kolla din läsordning i Wilma och skaffa allt nödvändigt kursmaterial!
Måndag 9.4 ordnas i MP PISA-prov från kl. 8 och abitent3 från kl. 9
Vitsorden för period 4 kommer in i Wilma under förmiddagen onsdagen 11.4.

Lycka till med de sista kursproven och ha en bra avslutning på perioden!